Výzva zastupitelům, úctěme rodáky důstojně (Miler, Válovy, Dienstbier)

25.01.2012 21:45

LEPŠÍ KLADNO  -občanské sdružení
25.1.2012, Tisková zpráva

HAVEL, MILER, VÁLOVÁ, DIENSTBIER  – ÚCTA KLADNA K RODÁKŮM
V roce 2011 ztratila česká společnost několik významných osobností, které si podle našeho názoru zaslouží veřejně projevené přihlášení k jejich památce. Tři z výše jmenovaných měli silnou vazbu ke  Kladnu.
Sdružení Lepší Kladno se proto obrací na zastupitele Kladna, aby na jednání zastupitelstva města Kladna dne 31.1.2012 v bodě 7/d) * (dle návrhu) schválili usnesení v tomto smyslu:

Václav Havel Airport
a)
Zastupitelstvo statutárního města Kladna se připojuje k názorů široké veřejnosti (81.795 osob k dnešnímu dni**), manželky i bratra zesnulého prezidenta Václava Havla i Rady hlavního města Prahy*** a vyzývá vládu a Ministerstvo financí, aby učinilo kroky ke přejmenování Letiště Praha.

Ulice sester Válových, náměstí Zdeňka Milera, nemocnice Jiřího Dienstbiera
b)
Zastupitelstvo statutárního města Kladna vyzývá radu, aby spolu se svojí Kulturní komisi zpracovala pro příští jednání zastupitelstva (17.4.2012) návrh na pojmenování (přejmenování)  vhodných veřejných míst – ulic, náměstí, veřejných budov či jinou formu přihlášení se města ke slavným rodákům, kteří zemřeli v roce 2011.

Režisér a výtvarník Zdeněk Miler (21.2.1921-30.11.2011) bude navždy spojen s radostí a inspirací kterou rozdával generacím dětí a jejich rodičům prostřednictvím jím vytvořených postaviček, především krtečka.
Malířka Jitka Válová (13.12.1922-27.3.2011) s osobitým stylem.
Novinář a politik Jiří Dienstbier (20.4.1937-8.1.2011) jeden z nejvýraznějších představitelů sametové revoluce.

___________________________________
*https://lepsikladno.webnode.cz/news/a7-jednani-zastupitelstva/
**https://letistevaclavahavla.cz/
***10.1.2012 „Vracíme se ke své úvaze z konce minulého roku a rádi bychom vyzvali ministerstvo k přejmenování ruzyňského letiště, jehož nový název by tak vzdal hold zesnulému prezidentovi. Existuje celá řada příkladů jiných měst, jejichž letiště nesou jména po lidech, kteří významně ovlivnili svoji vlast,“řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Jako příklad uvedl Letiště J.F. Kennedyho v New Yorku, Letiště Ch. de Gaulla v Paříži, F.J. Strausse v Mnichově, ale i M.R. Štefánika v Bratislavě či B. Guriona v Tel Avivu.
****https://www.omk.cz/index.html?url=https://www.omk.cz/dyn/doc/valovky

____________________________________

KladenskýDeník.cz: Ulice Václava Havla. Tato adresa by mohla být v Kladně

Kladno – „Bydlím v ulici Václava Havla, která se nachází za náměstím Jiřího Dienstbiera mezi ulicemi Zdeňka Milera a Sester Válových.“ 
I takto by vám mohl jednou někdo odpovědět po otázce na jeho adresu. Po smrti prezidenta Václava Havla začali Kladenští posílat na magistrát podměty na přejmenování ulic. 

Autor: Daniela Řečínská
DenikRadnici zaujal jen jeden návrh, kde se změnou názvu souhlasilo sto procent vlastníků nemovitosti. Ulice Václava Havla se tak mohla nacházet v kladenské čtvrti Motyčín, ovšem tuto adresu by měl pouze jeden dům, víc se jich tam totiž nenachází.

„Nakonec jsme se po dohodě s majitelem rozhodli, že by to nebylo vhodné. Uvažujeme o nazvání ulice jménem Václava Havla, ale musí to být důstojné,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek.

Jednou z možností je takto pojmenovat zcela novou ulici. Kdy se tak stane, není možné určit, záleží na kolaudacích staveb. „Ulice jsou pojmenovávány spolu s přidělováním čísel popisných,“ upřesnil primátor.

Zdeněk Miler, Jiří Dienstbier a Jitka Válová. Další velké osobnosti, tentokrát přímo kladenské, které zemřeli v loňském roce. Občanské hnutí Lepší Kladno na svých webových stránkách vyzvalo, aby lidé posílali návrhy vhodných ulic, náměstí a veřejných budov, které by mohly nést jejich jména.

„Navrhli jsme některé ulice, jež považujeme za vhodné, protože se nachází blízko centra města a jejich současné názvy jsou běžné. Jedná se o ulice Příční, Průchodní nebo Zádušní,“ vyjádřil se Milan Hamerský, mluvčí hnutí Lepší Kladno.

Jinou variantou je, podle sdružení, přejmenovat pouze část ulice, která je přerušená či půlená. „Taková je například Havířská ulice, jež začíná u pěší zóny a končí v Podprůhonu,“ dodal Hamerský.

Původně Lepší Kladno hledalo ulice či objekty pro jména Jiřího Dientsbiera a Zdeňka Milera. Ovšem byli upozorněni, že zapomněli na Jitku Válovou.
„V tomto případě jistě stojí za úvahu zda by neměl případný název znít Sester Válových,“ podotkl mluvčí. Náměty od lidí prý chodí, ale většinou nechtějí měnit jméno ulice, ve které žijí.

„Samozřejmě budeme hledat takové řešení, aby to zasáhlo co nejmíň obyvatel, například na náměstí Sítná je prakticky jen jeden bytový dům a pak jsou tam úřední budovy,“ navrhl Martin Hamerský.

Podle sdružení by jméno prezidenta Václava Havla mělo nést letiště Praha, bylo by to, jak říkají, důstojné a zároveň by to vyjadřovalo jeho mezinárodní význam. Jména osobností nemusí nutně nést ulice či náměstí, ale i instituce. „V případě Jiřího Dientsbiera by to mohla být třeba nemocnice, kde pracovali jeho rodiče,“ doplnil mluvčí.

Lepší Kladno vznese všechny návrhy na zastupitelstvu. „Byli bychom rádi, kdyby je rada města předala komisi pro kulturu, jelikož jsou to osobnosti spíše kulturní. Ta ať rozhodne další postup,“ uzavřel Hamerský.
.