Větší přísnost na vrahy a násilníky mladší 15let, trestní odpovědnost už od 10 let

16.02.2011 14:29

 

Tisková zpráva MUDr. Karla Protivy:

"Plně podporuji dnešní komplexní návrh ministra spravedlnosti, v případě zvolení senátorem jej podpořím. Na rozdíl od tzv. Kmětiněvské výzvy, která jen posouvala hranici trestní odpovědnosti o jeden rok níže, jde o výrazné zlepšení současné neuspokojivé situace. Nejsem psychiatr ani soudní specialista na kriminalitu mládeže, ale nebráním se posílení role soudu a snížení hranice trestní odpovědnosti i pod 14 let (např. v Británii 10let) na základě odborné diskuze, např. na půdě senátu. "

________________________________________________

 

 

 

ČTK: Vláda chce, aby bylo možné mladým vrahům uložit doživotní léčbu
 vydáno: 16.02.2011, 13:00 | aktualizace: 16.02.2011 13:28

Praha - Vláda dnes schválila novelu, která má umožnit soudům ukládat nezletilým pachatelům brutálních trestných činů ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu. Pokud návrh schválí i poslanci a senátoři a podepíše ho prezident, měl by začít platit od července. Návrhem novely ministerstvo spravedlnosti reaguje mimo jiné na výzvu z obce Kmetiněves, kde sadistický pachatel zavraždil třináctiletou dívku, nyní je na svobodě bez dozoru. V současné době lze totiž dětem do 15 let nařídit i za nejzávažnější zločin pouze ochrannou výchovu, z nápravného zařízení tak musí být propuštěny nejpozději v 19 letech.

"Je to velmi důležitá novela, která řeší problém dětských vrahů. Dosud takovýmto kvazipachatelům bylo možné uložit pouze ochranou výchovu, která končila dovršením 19 let," uvedl Pospíšil s tím, že často se jedná o devianty celoživotně nebezpečné. Proto je třeba změnit zákon tak, aby jim kromě ochranné výchovy soudy mohly uložit i další léčbu, a to ve výjimečných případech i doživotní.

Lidé se podle úřadu obávají toho, že po opuštění nápravného zařízení zůstanou bývalí nezletilí delikventi bez jakéhokoli dohledu. Novelu zákona o soudnictví ve věcech mládeže slibovala ODS již před volbami. Občanští demokraté i další politici v té době reagovali na Kmetiněvskou výzvu. Petici vyprovokovalo to, že sadistický pachatel vraždy třináctileté Barbory, v době činu nezletilý, je po propuštění z výchovného ústavu na svobodě bez dozoru.

Soud by mohl podle návrhu uložit léčení těm dětem, které spáchají zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog. Ve výjimečných případech by podle úřadu mohlo trvat i řadu let nebo celý život. Soudy pak budou muset nejméně jednou za rok přezkoumat, zda důvody pro držení pachatele v ústavu nadále trvají. Na základě znaleckých posudků mohou uložit léčení i ambulantně.

"Na půdě Poslanecké sněmovny, konkrétně v ústavněprávním výboru, chce pak ministr Jiří Pospíšil diskutovat i o možnosti ukládat dětským pachatelům nejzávažnější trestné činnosti nejen ochranné léčení, ale i zabezpečovací detenci," uvedla už dříve mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Z loňské Kmetiněvské výzvy vychází také petice, kterou organizuje kandidát TOP 09 a Starostů v doplňovacích senátních volbách na Kladensku Luděk Kvapil. Požaduje snížení hranice trestní odpovědnosti o rok na 14 let. Návrh ministerstva spravedlnosti tento požadavek neobsahuje; podle úřadu takováto úprava problematiku dětských delikventů neřeší.