Úředníci o nákupním centru CENTRAL v Kladně rozhodnou asi v lednu

10.01.2012 13:36

ČTK - Dnešní územní řízení k plánované výstavbě obchodního a společensko-zábavního komplexu Central Kladno zpřesnilo podmínky pro kompenzace od investora pro město. Řekl to kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Územní rozhodnutí, které projekt může posunout do fáze povolení ke stavbě, úřad vydá pravděpodobně v lednu. Někteří odpůrci stavby předpokládají, že úředníci stavbu povolí, a hodlají se odvolat. Komplex za více než 1,5 miliardy korun chce v největším středočeském městě stavět developerská společnost Crestyl.

Účastníci dnešního jednání podle Jiránka zejména 'dohlédli' na to, jestli investoři v projektu splnili podmínky z procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí, kterým obchodní centrum prošlo po více než dvou letech od oznámení záměru. 'Zpřesnily se třeba některé podmínky v tom smyslu, že do vydání územního rozhodnutí budou jasné kompenzace,' uvedl Jiránek. Město má příslib investora, že před výstavbou obdrží zhruba 4,5 milionu korun, které budou směřovat do obnovy okolí komplexu.

Výstavba obchodního centra má řadu kritiků, kteří založili dvě občanská sdružení a sepsali protestní petici, již podepsalo přes 1700 lidí. Umírněnější sdružení chce stavební záměr korigovat, radikálnější prosazuje úplné zrušení stavby. Lidé se obávají zejména zvýšení dopravní zátěže a zhoršení životního prostředí. Plán výstavby obchodního centra je také tématem diskusí na internetových sociálních sítích, na nich mají převahu příznivci projektu.

Předseda umírněnějšího sdružení Kladno centrum Martin Janeček uvedl, že stále platí, že developer má splnit požadavky z dřívějších jednání. Jinak se sdružení proti rozhodnutí úřadu odvolá. Podle předsedy radikálnějšího sdružení Pro Kladno Jana Mourka jednání směřují k tomu, že úřad dá výstavbě centra zelenou. 'Cítím, že to jednání spěje k vydání územního rozhodnutí. Budeme se odvolávat. Já doufám, že k realizaci toho záměru nedojde,' uvedl Mourek.

Pokud Crestyl získá územní a stavební povolení, práce zahájí v příštím roce, řekl novinářům vedoucí přípravy projektu Tomáš Klíma. Případná výstavba podle něj potrvá kolem 18 měsíců. 'Co se týká samotného projednání v rámci správních řízení, tak je náš projekt v Kladně bohužel z tohoto pohledu nejdéle připravovaným projektem,' poznamenal Klíma. Odpůrci projektu se proti rozhodnutí ještě mohou několikrát odvolat, a tak se podle něj ještě může celý proces protáhnout. Připomínky obyvatel a dalších účastníků řízení však prý investoři dodrží.

V Kladně v současnosti slouží zákazníkům nákupní centrum Shopping JIH a obchodní komplex Oaza v Kročehlavech. Nový komplex Central Kladno bude mít rozlohu přes 26.000 metrů čtverečních. Podle dřívějšího vyjádření společnosti Crestyl zde bude kolem 90 obchodů, práci by zde mělo najít 600 lidí. Investoři už mají dohodu s obchodníky, kteří by zaplnili 40 procent prodejní plochy, ačkoli je projekt stále ve fázi příprav. V centru, které má vyrůst ve středu Kladna na území ohraničeném ulicemi Ctiborova a Petra Bezruče, by měly být kromě obchodů k dispozici služby, multikino, wellness a restaurace.

Developerská skupina Crestyl na českém realitním trhu působí od roku 1996. V současnosti se věnuje rozvoji více než 15 lokalit po celé republice s celkovou investiční hodnotou přesahující 24 miliard korun. Kromě Kladna rozvíjí projekty například v Chomutově, Mostě nebo Praze.