Týden.cz: Na místo po Dienstbierovi bude nejméně šest uchazečů

21.01.2011 12:56

O senátorské místo po Jiřím Dienstbierovi chce na Kladensku usilovat nejméně šest kandidátů. Svého adepta - stomatologa Karla Protivu - se nově rozhodlo nominovat sdružení Lepší Kladno, které tvoří část členů Věcí veřejných, Strany zelených a KAN.

Mezi možné kandidáty KSČM znovu patří starosta Drnku Zdeněk Levý. Komunisti o nominaci rozhodnou příští sobotu. Přihlášky je třeba podat do deseti dnů, nejpozději v pondělí 31. ledna.

"Protiva je členem KAN," řekl Milan Hamerský z Lepšího Kladna. Uskupení chce pro něj vyjednat podporu jak ústředí zelených a Volby pro Kladno, což je strana bývalého kladenského primátora Milana Volfa, tak Věcí veřejných.

S představiteli druhé kladenské frakce této strany, jejíž kandidátka do loňských komunálních voleb byla vybrána registrovanými příznivci VV v internetových primárkách, však Lepší Kladno podle Hamerského nejednalo. Nad tím, jak se Věci veřejné k volbám postaví, zatím panují otazníky. Mluvčí VV Petra Hrušová řekla ČTK, že zatím nemůže potvrdit ani to, zda strana postaví vlastního kandidáta.

Jasno mají o svém kandidátovi ODS a TOP 09 s hnutím STAN, které navrhly starostu Kmetiněvsi Luďka Kvapila, autora takzvané Kmetiněveské výzvy za tvrdší tresty pro mladistvé pachatele brutálních trestných činů. Občanští demokraté znovu nominují kladenského primátora Dana Jiránka, který stejně jako Levý kandidoval před třemi lety. Znovu kandidovat se rozhodl také bývalý majitel kladenských oceláren Vladimír Stehlík, který se o senátorské křeslo nespěšně ucházel v roce 1996.

V ČSSD se bude výběrem kandidáta zabývat dnes večer předsednictvo strany vzhledem k tomu, že sociální demokracii jde v kladenských volbách o udržení nadpoloviční většiny v Senátu. ČSSD uvažuje o synovi zesnulého senátora Jiřím Dienstbierovi mladším, který byl jejím kandidátem na pražského primátora a je jejím stínovým ministrem spravedlnosti. Kladenská ČSSD však navrhla svého lídra, náměstka primátora Zdeňka Syblíka. O nominaci má rozhodnout středočeská ČSSD ve čtvrtek 27. ledna.

Kladenským senátorem byl dosud vždy zástupce ČSSD. Podle Jiránka má sociální demokracie na Kladensku silné postavení. Očekává proto, že doplňovací volby budou "bojem o každý hlas". Před třemi lety Dienstbier vyhrál nad pěti soupeři, Jiránka v prvním kole porazil o 231 hlasů, ve druhém o 4574 hlasů, když získal podporu téměř 21 tisíc voličů. Levý skončil na třetím místě se ziskem 7299 hlasů.

První kolo senátních voleb na Kladensku se uskuteční z rozhodnutí prezidenta Václava Klause 18. a 19. března. Ve stejných dnech se v Brně uskuteční sjezd ČSSD.