týden.cz: Kladenští vzbouřenci vyzývají Klasnovou: Odstup!

10.10.2010 20:42

  Válka mezi dvěma kladenskými odnožemi Věcí veřejných pokračuje. Část klubu, která se v létě nepohodla s krajskou organizací, vyzývá místopředsedkyni strany Kateřinu Klasnovou k rezignaci. Podle vzbouřenců je zodpovědná za porušování stanov strany. Klasnová se on-line deníku Týden.cz nevyjádřila.

Spolu s Klasnovou vyzývají vzbouřenci k rezignaci i krajského manažera Jana Humla, syna poslance Stanislava Humla a požadují stažení kladenské kandidátky. Zdejší organizace, za kterou je Klasnová coby volební lídr kraje zodpovědná, totiž podle Hamerského několikrát porušila stranické stanovy. Například tím, že udělila členství lidem pod 18 let.

„Lidé, kteří ke straně neměli žádný vztah, se stali za tři týdny členy, přestože by to podle stanov mělo jít až za dva měsíce. Z ničeho nic se prostě v Kladně najednou objevilo 27 nových členů. To by vzbudilo podezření i v ODS, natož ve Věcech veřejných," řekl Hamerský v narážce na velrybářské praktiky uvnitř ODS. On sám má v rámci VV status čekatele na členství.

Klasnová již ale dříve v rozhovoru pro online deník TÝDEN.CZ řekla, že Hamerský se snažil kladenskou organizaci zmanipulovat. "Přes Jiřího Kosteckého (bývalého šéfa a zakládajícího člena kladenských VV) se snažil buňku ovládnout, přitom v době eurovoleb stranu soustavně očerňoval," uvedla.

Kratší doba čekání na členství prý měla pomoci kladenské organizaci. "Za současného vedení došlo k nárůstu členů vzhledem k vyšší aktivitě klubu, a protože je nutné kladenský klub podpořit, rozhodla se rada a grémium zkrátit dobu čekatelství některým žadatelům," vysvětlovala.

Hamerský kritizuje i to, že členové a příznivci strany kolem Kosteckého nedostali možnost být na kandidátce do komunálních voleb. „Kladenská organizace se původně dohodla, že samostatně kandidovat nebude, protože nemá dostatek členů," stěžuje si Hamerský, který spolu s Kosteckým sestavili kandidátku Lepší Kladno se Stranou zelených a Klubem angažovaných nestraníků.

Věci veřejné po náboru nových členů a dosazení nového kladenského předsedy Václava Weisse sestavily svoji samostatnou kandidátku. To se Hamerskému nelíbilo, a tak podal stížnost na porušení stanov. Podnětem se měla začátkem září zabývat revizní komise strany. Na Hamerského podnět však nijak nereagovala.

„Komise se ještě nesešla a inspektor, který se věcí zabýval, žádné pochybení nenašel," odmítl Hamerského obvinění krajský manažer Jan Huml, kterého vzbouřenci také vyzývají ke složení funkce. Stanovy podle Humla naopak porušili „odpadlíci", když rozhodli o kandidátce Lepší Kladno bez vědomí grémia.

Hamerský se netají tím, že načasování výzvy týden před volbami je úmyslné. „Po volbách by nás mohli voliči obvinit, proč jsme jim to neřekli dříve, když s tím mohli něco udělat," vysvětluje.