Protiva chce zprůhlednit zakázky ve zdravotnictví, Schwarzenberga prezidentem

05.03.2011 23:06

Praha 4. března (ČTK) - Zprůhlednění zakázek ve zdravotnictví a podporu eutanazie řadí mezi své priority stomatolog Karel Protiva, který za uskupení Lepší Kladno kandiduje do Senátu na místo, jež se uvolnilo po zesnulém Jiřím Dienstbierovi. Na tiskové konferenci vystoupil s podporou nejznámější senátor klubu TOP 09 Jaromír Štětina (Štětina a Protiva kandidovali na společné kandidátce v roce 2009 do Evropského parlamentu). 

Protiva kandiduje s heslem Děkujeme, přicházíme, které parafrázuje nedávnou kampaň lékařů za vyšší mzdy. Na dnešní tiskové konferenci dále řekl, že podporuje i zavedení přímé volby prezidenta republiky a jako nejvhodnějšího kandidáta vidí Karla Schwarzenberga.


Protiva tvrdí, že kvůli neprůhledným zakázkám ve zdravotnictví přichází rozpočet ročně zhruba o 27 miliard korun (podle názorů expertů). "Nelze to ustřihnout zcela, ale aspoň omezit. A pokud omezit, tak nějakým drastickým způsobem," řekl na adresu neprůhledných zakázek.
Stomatolog, který v Kladně prožil 60 let života, je zastáncem přímé volby prezidenta. Nejvyšší představitel státu by měl mít rozšířené pravomoci, v případě amnestií by ale Protiva jeho vliv poněkud omezil.

Kladenský magistrát registruje devět kandidátů do doplňovacích voleb. O zvolení se budou ucházet zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 s hnutím Starostů, KSČM, uskupení Lepší Kladno, České pirátské strany, KDU-ČSL, Strany svobodných občanů a Suverenity - Blok Jany Bobošíkové.