Přímá volba prezidenta, šance pro Klause i Havla

02.02.2011 12:05

 2.2.2011, Tisková zpráva k dnešnímu jednání vlády -přímá volba prezidenta

"Chci přímo voleného silného prezidenta jako v USA nebo ve Francii", říká stomatolog Protiva
Otevřená možnost pro prezidenty Klause a Havla

 

Praktický zubní lékař Karel Protiva, KANdidát do senátu za Lepší Kladno,
bude v případě zvolením senátorem prosazovat posílení pravomocí přímo voleného prezidenta. Pokud se představitelé vlády i opozice shodují na vhodnosti měnit tradiční způsob volby prezidenta naší republiky, pak není žádný důvod jednat polovičatě s rizikem, že budeme mít chyby obou možných systémů. Když řez, tak čistý!


Odborníci správně upozorňují na zbytečnost zavedení přímé volby prezidenta v PARLAMENTNÍM systému. Pokud má být v ČR přímo volený prezident, pak můžeme převzít osvědčené modely PREZIDENTSKÝCH demokracií, např. z USA nebo Francie, kde přímo volený prezident stojí v čele exekutivy (vlády). Parlamentní systém je závislý na kvalitě stranického systému a ten je v ČR stále na úrovni rozvojové země.

 

"Proč diskriminovat bývalého a současného prezidenta v možnosti kandidovat v přímé volbě? Je na voličích, koho si přejí v čele státu. Věřím lidem, že si nezvolí BOpulistku", uvedl Protiva.

 

Technické podmínky změny:
-dvoukolové prezidentské volby spojit s podzimními senátními, prodloužení mandátu prezidenta na šest let
-stát ušetří za úhradu organizace dalších voleb, prezidentská kampaň bude "zasazena" do senátní a krajské/komunální kampaně