ODS a ČSSD v Kladně uzavřely koalici, primátorem má být Jiránek

21.10.2010 20:52

 

 Zdroj: ČTK / Datum: 21-oct-2010 13:01
Kladno 21. října (ČTK) - Občanští a sociální demokraté v Kladně dnes podepsali koaliční dohodu. Prvním mužem největšího středočeského města bude i v příštích čtyřech letech nejspíš dosavadní primátor a lídr ODS Dan Jiránek, funkci prvního náměstka by měl zastávat lídr sociálních demokratů Zdeněk Syblík. Jiránek a Syblík to uvedli na tiskové konferenci. Koalice získá ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 hlasů.

Strany se již podle lídrů dohodly na složení rady. Šest členů připadne ODS, sociální demokraté získají o jednoho radního méně. ODS má mít primátora a druhého náměstka, ČSSD prvního a třetího náměstka.
 
Součástí dohody je i pojistka zabraňující střetům mezi ODS a ČSSD. Pokud budou všichni radní zvolení za sociální demokracii hlasovat proti návrhu občanských demokratů, bude automaticky anulován. Má se tak předejít případnému dominantnímu postavení ODS na radnici. "Pokud všichni radní za ČSSD budou proti návrhu, mají právo veta," uvedl Jiránek.
 
Dohoda rovněž obsahuje obsazení míst v orgánech městských společností a komisích, které bude paritní. Obsazení předsedy kontrolního výboru strany nabídnou opozici. Jiránek připustil, že ODS nabídne některé pozice v komisích TOP 09.
 
Koaliční dohoda zahrnuje hlavní priority koalice pro následující období. Podle lídrů obou stran byla nejsložitější jednání týkající se oblastí bydlení, školství a zdravotnictví. "Maximální podpora bude vedena směrem k rodinám s dětmi a seniorům," uvedl Jiránek. Příští čtyři roky by se podle koaliční smlouvy neměla ve městě zvyšovat daň z nemovitosti a nájemné pouze o případnou inflaci.
 
Zdeněk Syblík (ČSSD) řekl, že se kompromis týká především hlavních volebních témat. "Dostali jsme do něj problematiku z billboardů jako jsou třeba slevy za cestování v městské veřejné dopravě," uvedl.
 
Podle Syblíka sociální demokraté po letošních volbách dostali velký prostor k vyjednávání, z něhož využili maximum. "Druhá varianta koalice ve hře byla. Ale když se na to podívám zpětně, tak musím konstatovat, že nikdy nebyla reálná," prohlásil Syblík. Existovala možnost, že ČSSD uzavře dohodu se stranou Volba pro Kladno a KSČM. Nadpoloviční většina 17 mandátů byla ovšem podle Syblíka jen fiktivní a na papíru nikdy neexistovala.
 
Strany se nakonec dohodly i na postu primátora, který ještě ve středu chtěla obsadit ČSSD. "Post primátora by měl reprezentovat hlasy voličů, takže jsme se nakonec dohodli. ODS na tento post nominuje Dana Jiránka," řekl novinářům jeho současný náměstek Miroslav Bernášek.
 
Nejvíce hlasů v letošních komunálních volbách získala ODS, pro kterou hlasovalo 34,67 procenta voličů. Strana získala 13 mandátů. Druhá v pořadí skončila ČSSD s 22,17 procenty a osmi zastupitelskými křesly. Do zastupitelstva se ještě dostaly Volba pro Kladno s šesti, KSČM se čtyřmi a TOP 09 s dvěma mandáty.