mfDNES: Volf, Jiránek či Hamerský? Kladno čeká konkurenční boj

12.10.2010 21:00

Nejnapínavější volební souboj se očekává v největším středočeském městě Kladně. Střetnou se tam primátor Dan Jiránek (ODS) a jeho předchůdce Milan Volf, který z ODS vystoupil a založil si stranu.

V posledních komunálních volbách ODS v Kladně suverénně vyhrála. Devatenáct mandátů v třiatřicetičlenném zastupitelstvu jí po volbách v roce 2006 zaručilo nadpoloviční většinu a jednobarevnou městskou radu. Skvělý výsledek.

Zopakuje ho i tentokrát? Sotva. Letos bude mít silnou konkurenci. V Kladně se ve volbách utká deset politických subjektů.
Silným soupeřem bude pro ODS nová politická strana Volba pro Kladno, kterou vede kladenský exprimátor a bývalý člen ODS Milan Volf. To je lídr, kterému sebevědomí rozhodně nechybí. "Dodnes mě z deseti lidí, které potkám na ulici, dvanáct pozná," řekl o sobě nedávno v rozhovoru pro MF DNES.

Bez šancí ale není ani Lepší Kladno v čele s právníkem a publicistou Milanem Hamerským. Kandidátka je složená z nestraníků, zelených a části Věcí veřejných.
Hamerský je přesvědčený, že převaha ODS ani Volby pro Kladno nebude nijak výrazná. "Úspěchy bývalého primátora Volfa byly v týmu ODS. Bez ODS žádnou sílu nemá," tvrdí Hamerský, jehož skromná volební kampaň za sto tisíc korun je ve srovnání se zmíněnými dvěma stranami jako boj Davida s Goliášem. Jenže, kdo tenkrát podle Bible vyhrál? Přece David.

Od Poldovky k zelenému městu

Není pochyb, že lídr kladenské ODS, současný primátor Dan Jiránek, se o remake snaží, seč může. "Kladno je dnes moderní město, atraktivnostmu zajišťují dobrá dostupnost Prahy a zároveň rozumná cena bydlení. Samo o sobě by to ale nestačilo. Kladno dnes nabízí i hezké prostředí, byť dostat do povědomí lidí, že už nejsme průmyslové, ale zelené město, je docela problém," soudí Jiránek.

Senioři, důležitá skupina voličů

ODS, která je v čele města, vsadila na masivní reklamu, dokonce i autobusy nesou logo strany. Také reklama nové strany Milana Volfa je nepřehlédnutelná. Volf je i v předvolebním souboji stejně důrazný, jako býval kdysi na hokejovém ledě. Jeho bigboard s Jaromírem Jágrem starším, jenž také kandiduje za Volfovu stranu, vyvěšený na hotelu Kladno je skutečně obří. Hlásá, že Volba pro Kladno nabízí to pravé ořechové.

Ve volebním programu Volf, na jehož kandidátce je hodně podnikatelů, nezapomíná ani na seniory. Výkonný ředitel hokejového klubu HC Kladno Milan Volf seniory nepodceňuje. Je si dobře vědom toho, že patří k nejvěrnějším voličům, kteří k volebním urnám chodí pravidelně.

Volba pro Kladno jim nabízí v případě volebního úspěchu seniorskou kartu, která jim zaručí slevy na všechny služby poskytované městem. Výše slev má odpovídat věku seniorů. Tak například pětašedesátiletý důchodce dostane slevu ve výši 65 procent ze svozu komunálního odpadu, vstupného do městských zařízení a podobně.

"Bez komentáře," hodnotí tento předvolební slib Luděk Munzar, šéf místního sdružení ODS Kladno. "My myslíme na všechny věkové skupiny, ale sázíme především na úspěšnost. Že lidé ocení úspěšné řízení města, které jsme za ty uplynulé čtyři roky prokázali," dodal Munzar.

Jiránek kontra Volf: soupeři, nebo budoucí partneři?

Pozoruhodné je, že nelítostný volební souboj mezi Jiránkem a Volfem se nakonec může přerodit v povolební spolupráci. Munzar totiž nevyloučil, že s Volfovou stranou je ODS schopná uzavřít po volbách koalici. "Jediní, s kým koalici dopředu zcela vylučujeme, jsou komunisté," dodal Munzar.

Zato s Hamerským zřejmě koalici nevytvoří ani jedna ze zmíněných stran. "My jsme deklarovali, že nepůjdeme do koalice s nikým, kdo neřekne, kolik stála jeho volební kampaň a kdo ji platil," konstatoval Hamerský. Tvrdí, že jeho kandidátka je v Kladně jediná, kde nefigurují žádné podnikatelské ani hokejové struktury.

***
VÝSLEDKY, V roce 2006 město suverénně ovládla ODS
ODS 51,73 % (19)
ČSSD 20,72 % (8)
KSČM 16,67 % (6)
Pozn.: Uvedeny jsou pouze strany, které se v roce 2006 dostaly do zastupitelstva.
V závorce počet získaných mandátů.

KANDIDÁTI, Bývalý kandiduje proti současnému

ČSSD 1 - Zdeněk Syblík, 54 let / Vojtěch Volf, 46 let
ODS 5 - Dan Jiránek, 47 let / Miroslav Bernášek, 48 let
Lepší Kladno 6 - Milan Hamerský, 37 let / Eva Češpivová, 38 let
Volba pro Kladno 7 - Milan Volf, 47 let / Blažena Hubková, 63 let
TOP 09 10 - Jan Kruliš, 41 let / Petr Soudek, 39 let