MFDnes: Kritici považují kladenský územní plán za nekoncepční, sepsali petici

11.12.2011 02:08

Část obyvatel Kladna se bouří proti koncepci nového územního plánu města. Kritici ho považují za nekoncepční, narychlo připravený, bez vizí a ohrožující životní prostředí. Tvrdí, že město tak důležitý dokument prezentovalo veřejnosti nedostatečně. Sepsali dokonce i petici, kterou už podepsaly stovky lidí.

Kritici zatím získali potřebný počet podpisů, aby město muselo projednat připomínky. Kritikům vadí podle jejich názoru nesmyslná výstavba v dosud nedotčených oblastech či plánovaný vznik parkoviště v Sítenském údolí.

Město námitky o nedostatečné prezentaci odmítá, koncepce byla podle jeho představitelů připravena právě kvůli diskusi. V žádném případě prý nešlo o snahu koncepci před veřejností skrýt.

"Magistrát o zásadním setkání zpracovatelů s veřejností nedal vědět žádným jiným způsobem než vyvěšením na úřední desce, což je jeho povinnost. O projednání nevěděli ani mnozí zastupitelé města," uvedl jeden ze signatářů petice architekt Jan Červený.

"Nikde není uvedeno, kde se ten návrh vůbec vzal, nebere navíc v úvahu žádné předchozí odborné studie," uvedl další ze signatářů výzvy Milan Hamerský ze sdružení Lepší Kladno.

"Zdali brát, nebo nebrat na zřetel předchozí studie, je spíš otázka pro odborníky," vysvětlil postup při vzniku návrhu mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček. Podle něj se navíc město koukalo hlavně na cenu.

Nechceme aby skrz les jezdila auta, říkají místní

Kritici nového územního plánu požadují například vypuštění územní rezervy pro dopravní okruh kolem města skrz cenné kladenské lesy. "Nechceme, aby se lesy místo cyklistů proháněla auta," dodal Červený.

"Nová koncepce také ne zcela respektuje historické dědictví plochy možného dalšího rozvoje ve městě, jako je Koněv a podobně," dodal Hamerský.

Plán by podle něj měl více respektovat genia loci, historii a charakter současných čtvrtí. "Samostatnou kapitolou je pak životní prostředí, plánované přepažení Sítenského údolí širokým parkovištěm je skoro katastrofa," uzavřel Hamerský.
Kritici zatím získali více než 200 petičních podpisů ke každé části nového plánu. Město tak bude muset jejich připomínky projednat.

Zdroj: https://praha.idnes.cz/kritici-povazuji-kladensky-uzemni-plan-za-nekoncepcni-sepsali-petici-1ec-/praha-zpravy.aspx?c=A111206_1696376_praha-zpravy_jpl