MFD: Uchazeči o Senát slibují eutanazii i vynášení informací

28.01.2011 13:11

 

KLADNO - Do boje o uvolněné křeslo za zesnulého senátora Jiřího Dienstbiera se přihlásili i dva radikální politici. Ivo Vašíček z České pirátské strany se chce dostat do parlamentu, aby z něj mohl vynášet dokumenty.
"Současný politický systém hájí zájmy podnikatelských skupin a nadnárodních korporací. Nemohu to zatím změnit. V roli senátora budu získávat pro občany důležité informace a sdílet je na internetu," uvedl včera Vašíček svou kandidaturu.

 

Lékař v kampani sází na eutanazii
Stejně výbušné téma si zvolil i kandidát sdružení Lepší Kladno, stomatolog Karel Protiva. Devětapadesátiletý lékař chce podle Kladenského deníku v případě zvolení do Senátu otevřít téma eutanazie. "Sám jsem přes třicet let těžký diabetik a tato problematika, týkající se těžce nemocných či nevyléčitelných lidí, je mi velice blízká," řekl Protiva listu.
Podle politologů se Protiva i Vašíček poperou především s Janou Bobošíkovou, která na Kladensku a Praze-západ kandiduje za stranu Suverenita - Blok Jany Bobošíkové. Oproti kandidátům velkých stran ODS, ČSSD a TOP 09 tito lidé na svou kampaň musí upozornit kontroverzním tématem, jako je vynášení tajných dat .
Petr Just z Metropolitní univerzity míní, že by těmto "rebelům" mohla situaci usnadnit nízká volební účast. "Mohli by také spoléhat na protestní hlasy," řekl Just MF DNES.

Proč jsou doplňovací senátní volby důležité

Úmrtím Jiřího Dienstbiera přišla sociální demokracie o absolutní převahu v Senátu. Měla ji, byť velice těsnou, díky převaze jednoho hlasu. Nyní má pouze 40 senátorů v jedenaosmdesátičlenném Senátu. Pokud Dienstbier uspěje, převaha ČSSD bude obnovena. Ta v takovém případě bude využívat Senát jako pojistku proti vládním reformám, navrhovaným poslanci. "Doufám, že místo vedle mě nebude dlouho prázdné a že tam zase usedne sociální demokrat," řekl Marcel Chládek, který seděl v lavici vedle Dienstbiera staršího.

 

KANDIDÁTI Kandidaturu oznámili

Jiří Dienstbier mladší (ČSSD) Dan Jiránek (ODS) Luděk Kvapil (TOP 09, Starostové) Jana Bobošíková (Suverenita - Blok Jany Bobošíkové) Ivo Vašíček (Česká pirátská strana) Karel Protiva (Lepší Kladno)

Zdroj: Zjištění MF DNES
"Mohu mluvit do zdravotnictví, protože nejsem velechytrák jako jiní." Karel Protiva