MFD-StČ, Věci veřejné: jejich lidé obsadili dvě kandidátky

03.08.2010 22:09

 


Kolem Věcí veřejných v Kladně to vře. Někteří lidé obviňují vedení strany z umělého vytvoření kandidátky do komunálních voleb. Šéf místního klubu byl nedávno odvolán a dnes je dokonce na kandidátce jiného sdružení, i když je stále „véčkař“.

KLADNO Až půjdou Kladenští na podzim volit zastupitele, budou si zřejmě vybírat i ze dvou kandidátek, na nichž figurují jména členů a čekatelů Věcí veřejných (VV).

Jednu, oficiální, spolusestavili o víkendu „véčkaři“ na internetu, za druhou stojí „trucparta“ kolem zakladatele kladenského klubu VV Jiřího Kosteckého a čekatele na členství VV Milana Hamerského.

Oficiální kandidátku VV povede podnikatel s nemovitostmi Václav Weiss. Lídrem sdružení vzbouřených véčkařů v čele s dnes už bývalým předsedou kladenských VV Kosteckým bude Milan Hamerský.

„Pan Kostecký má legitimní právo kandidovat, za koho chce. Předsedou už není. Grémium zřejmě bude rozhodovat o jeho vyloučení ze strany,“ reagovala na situaci v Kladně místopředsedkyně nové vládní strany Kateřina Klasnová.

„Byl to pokus o ukradení klubu“

Za strůjce rozkolu v kladenském klubu označila Hamerského, bývalého člena Liberálů.cz. „V Kladně jsme s klubem měli problém, pan Hamerský se ho pokusil ukrást, aniž by k tomu měl mandát. Ani ho nikdy mít nebude,“ prohlásila kategoricky Klasnová.

„Reagujeme takto na vnitrostranickou situaci ve Věcech veřejných. Jejich kandidátka je sestavená podnikateli z Prahy 1. O Kosteckého odvolání nás nikdo neinformoval a nikdo nám ani nenabídl kandidovat, přestože na to máme legitimní právo. Požádáme rozhodčí výbor o vysvětlení, proč jsme byli zbaveni tohoto práva,“ zlobí se na vedení takzvané podnikatelské strany Hamerský. Na jeho podporu a v podobném duchu se vyjádřil i Jiří Kostecký.

Podle něj si sám uvázal smyčku kolem krku a podtrhl židli pod nohama návrhem sestavit v Kladně kandidátku společně se Stranou zelených a Klubem angažovaných nestraníků. „V Kladně se klub Věcí veřejných rozdělil na dva tábory. To, že se staví kandidátka, jsem se dozvěděl, až když se hlasovalo o lídrech,“ sdělil Kostecký MF DNES.

Na jeho místo byl nedávno zvolen František Oščádal. „Nový předseda je uměle nainstalovaný. Nikdy před tím jsem ho na schůzi neviděl. Podle mých informací nebyl ani mezi čekateli,“ podotýká Hamerský. „Když jsem koukal na jména lídrů, nestačil jsem se divit, že tam jsou lidé, kteří přišli do VV před měsícem a některé jsem nikdy neviděl,“ doplnil Kostecký.

Sám Oščádal se k vnitrostranickému konfliktu po telefonu včera odmítl vyjádřit.

Bývalé kritiky mezi sebe nepustíme

Podle Kateřiny Klasnové vytvoření kandidátky proběhlo podle regulí strany. „Po úspěchu v parlamentních volbách jsme sice čekací lhůtu prodloužili o rok, právem grémia však je zkrácení doby čekatelství,“ vysvětlila místopředsedkyně Sněmovny.

Hamerskému nemůže přijít na jméno. Netají se, že do VV vstoupí jen přes její mrtvolu. „Člověk jako on členem VV nebude. Pouze vycítil šanci ve stoupajících preferencích strany a chtěl to pojmout jako výtah do politiky. Jeho členství jsem osobně nedoporučila. Za tím si stoprocentně stojím,“ řekla MF DNES.

Do Hamerského se tvrdě obul i manažer středočeského sdružení VV Jan Huml. „Touto záškodnickou válkou se chce zviditelnit v médiích a zvýšit tak šance ve volbách.“

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)