Dnes: Kladno zvýší ceny jízdného

03.12.2011 10:16

Největší středočeské město Kladno nečekalo, jak dopadnou jednání o zvýšení DPH. Už nyní oznámilo, že zdraží jízdné od příštího roku. Další města zatím nerozhodla, co dál.

STŘEDNÍ ČECHY
Kladno je prvním středočeským městem, které od příštího roku zdraží jízdné ve veřejné dopravě. Místo čtrnácti korun tam cestující zaplatí v městském autobuse za běžnou jízdenku šestnáct korun. Tedy o dvě koruny víc než dosud.
Město tak reaguje na chystané zvýšení DPH, které má od příštího roku stoupnout na 14 procent, později na 17,5 procenta.
„Musíme vzít na vědomí růst sazby DPH, na cenách jízdného se to bohužel podepíše,“ podotkl kladenský primátor Dan Jiránek.
Ani po tomto zdražení nebude doprava v sedmdesátitisícovém Kladně v porovnání s jinými městy extrémně drahá. Tak například v Karlových Varech, kde žije přibližně o 20 tisíc obyvatel méně, už nyní stojí jízdné v městské veřejné dopravě 18 korun.

Hrozí i rušení některých spojů

Dopravce tvrdí, že ani takové zdražení plně nepokryje náklady. Bude proto jednat s kladenským magistrátem o navýšení dotace, která nyní činí 50 milionů korun ročně. Jízdné se v Kladně nezměnilo od roku 2008.
„Pokud máme udržet nynější rozsah spojů, stačit to nebude. Ty dvě koruny navíc nám pokryjí zhruba dvě třetiny nákladů. A to nepočítám s možností, že lidé na zdražení zareagují tím, že autobusy přestanou jezdit,“ uvedl ředitel ČSAD Kladno Lubomír Landa.

Za cestu z Kladna do Prahy se také bude platit víc

Tento dopravce provozuje i meziměstskou dopravu mezi Prahou a Kladnem.
V současné době stojí jízdné ze zastávky Kladno-Sítná do Prahy na Dejvickou ulici 38 korun. Od Nového roku to bude víc. O kolik, to zatím není jasné, Landa předpokládá nárůst ceny o pět procent. I další středočeská města připouštějí možnost, že ceny ve veřejné dopravě stoupnou. „Jestli se zvýší DPH, tak budeme mít nižší výnos z jízdného. Máme spočítáno, že tyto ztráty budou činit 800 tisíc korun ročně,“ poznamenal mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.
Primátor je proti zdražování jízdného, protože vMladé Boleslavi v poslední době už jednou stouplo – letos na jaře. Definitivně o tom rozhodne v nejbližší době městská rada.
Podobně je na tom Příbram. „Zvýšení cen DPH o 4 procenta se samozřejmě promítne do cen jízdného. Otázkou je, zda to bude město dotovat zvýšením svého příspěvku, nebo se zdraží jízdné,“ sdělil příbramský mluvčí Jiří Kubík.
Naopak nezdraží menší středočeská města jako třeba Slaný nebo Nymburk. „Máme jen jednu městskou linku, jsme městem cyklistů,“ řekl nymburský starosta Miloš Petera.

***
FAKTA
Jízdné v autobusech  - Kladno
základní jízdné: 14 korun
od roku 2012: 16 korun
senioři: zdarma od 60 let, od roku
2012 to bude od 61 let, přičemž každoročně se spodní hranice bude posouvat o rok nahoru

Slaný
základní jízdné: 7 korun, senioři: zdarma od 70 let
Příbram
základní jízdné: 12 korun, senioři: zdarma od 70 let
Mladá Boleslav
základní jízdné: 15 korun, senioři: zdarma od 70 let
Nymburk
základní jízdné: 9 korun