MFD: „Doufám, že mě zvolí i pacienti, nebojí se mě“

15.02.2011 23:08

12.02.2011 - Pavel Eichler - Střední Čechy - str. 02
Karel Protiva chce v Senátu prosadit eutanazii. Na tom, že se o ni zasazuje zubař, mu nic divného nepřipadá. Kromě medicíny je to také věc filozofická a etická, vysvětluje kandidát sdružení Lepší Kladno.

KLADNO

Devětapadesátiletý zubař Karel Protiva se do politiky vrhl už v roce 1990, kdy se na čtyři roky stal kladenským radním. O zdravý chrup se ale místním stará už téměř třicet let. Kromě zubařiny se nadšeně věnuje alternativním energetickým zdrojům, vlastní malou sluneční elektrárnu.

 

* Po Evropském parlamentu nyní kandidujete do Senátu. Co vás k tomu motivovalo?

Bude mi šedesát a je to poslední příležitost se aktivně zapojit. Jsem celý život Kladeňákem a ve městě se vyznám. Znám dobře místní problémy a myslím, že budu schopen je prosadit.

 

* Vaším hlavním tématem je eutanazie. To je ale od zubaře trochu téma mimo jeho lékařský obor.

Za celou šestatřicetiletou kariéru jsem zachytili minimálně pět zhoubných nádorů v oblasti dutiny ústní a kolem mě, v mém příbuzenstvu, šla rakovina dvakrát. Nechci tvrdit, že eutanazie je jenom o rakovině, je i o trvalých následcích úrazů, mozkových příhodách. Je kromě medicíny také věcí filozofickou a etickou.

 

* V otázce eutanazie zmiňujete i anketu na toto téma Věcí veřejných. Tato strana ale otevřeně podporuje kmetiněvského starostu Luďka Kvapila. Jak tomu mám rozumět?

Podle mě je jedno, která strana si takovou anketu zadá, předpokládám, že je zpracovávají profesionálové, kteří si vyberou patřičný vzorek obyvatelstva. Jde o čísla. Je jedno, že tento průzkum zadaly Věci veřejné, které teď podporují někoho z Kmetiněvsi.

 

* Také Strana zelených, jejíž sympatizanty považujete za voliče, nevyjádřila podporu vám, ale Jiřímu Dienstbierovi mladšímu. Můžete to vysvětlit?

Je rozdíl mezi ústředím zelených a místními z Kladna. Ne vždycky si vzájemně rozumí a souhlasí spolu. Což je normální, doba, kdy o všem rozhodoval jeden ústřední výbor už je snad pryč. Některé zelené znám osobně, jsme přátelé a jsem přesvědčen, že ti mě volit budou.

 

* Vaším volebním heslem parafrázujete motto lékařů nespokojených s platy. Budete v kampani pracovat i s touto kauzou?

Pokud budu osloven, tak se vyjádřím, sám ji otevírat nebudu. Výhrady lékařského stavu chápu, ale způsob, který použili, se mi nelíbí. Navíc se mi nelíbí, že se takto ozvali proti prvnímu ministru zdravotnictví, o kterém mám docela slušné mínění.

 

* Myslíte, že vás budou volit vaši pacienti? Řada lidí má k zubařům odtažitý vztah.

Doufám. Mě se pacienti nebojí. Já mám opačný problém. Bojí se, že budu úspěšný a přestanu provozovat praxi. Chci jim skrz MF DNES vzkázat, že dělat nepřestanu. Existuje jeden senátor, který je také ministr (Alexandr Vondra – pozn. red.), proč bych já nezvládl provozovat zubařskou praxi.

 

* Co vás přivedlo na kandidátku sdružení Lepší Kladno? (nestraníci, VV, SZ, KAN)

Jednak jsem se účastnil jejího vytvoření a také jsem za Lepší Kladno kandidoval i v komunálních volbách. Za svojí osobu jsem získal 5,7% hlasů, stejně jako kandidátka TOP 09.

 

* Váš spolupracovník Milan Hamerský (vedoucí volební kampaně JD st.) se soudil se zesnulým senátorem Dienstbierem, jehož syn je považován za favorita březnových voleb. Přemýšlel jste o tom, že byste mohl být nástrojem jeho msty?

O tom, že pana Dienstbiera staršího žaloval, mi neřekl, to se dozvídám až od vás. Jeho filozofií nebo postojem ovlivněn nejsem.

 

***

Bude mi šedesát a je to poslední příležitost se aktivně zapojit. Jsem celý život Kladeňákem a v obvodě se vyznám.

PROFIL

MUDr. Karel Protiva Narozen v roce 1951 v Praze. V letech 1990 až 1994 působil jako člen městské rady a zastupitel města Kladna zvolený na kandidátce OF za KAN. V další volebním období nekandidoval. Od roku 2007 je členem Ústřední rady Klubu angažovaných nestraníků (KAN). V roce 2009 neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu za hnutí Starostové a nezávislí jehož lídem byl senátor Štětina.