LK: Náměstí Svobody je zachráněno. Na krátko.

20.04.2012 15:31

Sdružení Lepší Kladno od začátku podporovalo akce proti prodeji a zastavění strategického pozemku na náměstí Svobody. Mluvčí sdružení Milan Hamerský uvedl „těší nás úspěch petice s více než 4 tisíci podpisů proti snaze politiků ODS a ČSSD rychle prodat tento pozemek jednomu zájemci . Nechápeme aroganci magistrátu, který pohrdá takto silně vyjádřeným názorem a chce změnit podmínky ve prospěch jednoho investora“. /viz níže zpráva ČTK/

Sdružení Lepší Kladno opakuje svůj názor, že postup magistrátu je chybný a nelogický. Napřed se podle zastupitelů ODS a ČSSD prodá pozemek pro výstavbu objektu, který je problematický svým stavebním řešením, velikostí a provedením. Poté se teprve bude schvalovat územní plán centra města a úplně nakonec územní plán celého Kladna. Podle mluvčího Lepšího Kladna Milan Hamerského, jde „o postup hodný měšťanů Kocourkova.“

Lepší Kladno vyzývá zastupitele za ODS a ČSSD, aby přestali arogantně přehlížet názor veřejnosti, od záměru prodat pozemek v tuto chvíli upustili a postupovali s péčí řádného hospodáře při rozhodování, které významně změní podobu centra města na desetiletí.

Sdružení Lepší Kladno opakovaně a zatím neúspěšně, vyzvalo radní a zastupitele, aby k podrobnému projednávání územního plánu byli přizvání nezávislí odborníci, zástupci občanských sdružení a zástupci opozice ve výboru zastupitelstva.


Příloha:
17.4.2012 čtk: Zastupitelé Kladna o prodeji pozemků v centru nehlasovali

Kladno pozastavilo prodej lukrativních pozemků na náměstí Svobody v centru města, kde chce soukromý investor postavit multifunkční dům. Investor totiž není schopen v rámci projektu postavit 300 parkovacích míst a chce kvůli tomu koupit víc pozemků než se původně předpokládalo. Zvýšení počtu parkovacích míst je jednou z podmínek, aby pozemky získal. Město proto záměr vypíše znovu.
Původně dnes měli zastupitelé hlasovat o kupní smlouvě. Prodej pozemků dlouhodobě kritizuje opozice.
Zastupitelé v lednu rozhodli o prodeji pozemků v centru města o výměře 2500 metrů čtverečních jedinému zájemci, který by na nich chtěl příští rok začít stavět multifunkční dům s komerčními prostory, byty či garážemi. Minimální cena za jeden metr čtvereční byla stanovena na 4000 korun, město tak prodejem pozemků mělo získat přes deset milionů. Prodej pozemků je podmíněn také tím, že na náměstí vznikne alespoň 300 parkovacích míst a zhruba třetina prostoru bude sloužit veřejným službám.

Investor podle primátora tyto podmínky není schopen splnit, protože prý nedokáže postavit tolik parkovacích míst. Nově kvůli tomu chce koupit pozemky v centru o výměře téměř 3500 metrů čtverečních. 'Požádal tedy o změnu a rada města to vyhodnotila jako podstatnou změnu smluvních podmínek a rozhodla se ten záměr vyvěsit znovu,' vysvětlil primátor Jiránek. Cena za metr čtvereční podle primátora zůstane stejná. 'Nevíme, jestli na něj (nový prodej) ten uchazeč přistoupí, pokud nepřistoupí, tak je nebudeme prodávat,' dodal Jiránek.
Opozičním i některým koaličním zastupitelům vadilo, že se město prodejem pozemků zbytečně zbaví možnosti rozhodování o jejich budoucím vzhledu a využití. Politici tvrdili, že město mělo nejprve vypsat urbanistickou a architektonickou soutěž, aby podle nich mohl být vybrán nejlepší projekt. Shodli se ale na tom, že je potřeba území zastavět.
Opoziční Volba pro Kladno proti prodeji pozemků sepsala petici, kterou dnes její předseda Milan Volf předal zastupitelům. Pod petici se podepsalo téměř 4100 lidí. Volf uvedl, že dal navíc podnět na ministerstvo vnitra, aby prodej prošetřilo. 'Myslím si, že by to usnesení mohlo být i pozastaveno,' řekl novinářům Volf. Dodal, že novým vyhlášením prodeje pozemků jde vedení města investorovi 'strašně na ruku'.
O prodeji pozemků a výstavbě na náměstí Svobody se v Kladně diskutuje nejméně od roku 1999. Zastupitelé prodej pozemků několikrát zamítli, například v roce 2007, kdy tam chtěl investor postavit bytové a obchodní centrum.