Krteček je Kladeňák! Jeho autor dnes slaví devadesátiny

21.02.2011 22:01

 

Kreslenou postavu Krtečka zná asi každý. Ne všichni ale vědí, že má kladenské kořeny. Jeho tvůrce, výtvarník a režisér Zdeněk Miler, se totiž přesně před devadesáti lety v Kladně narodil.

Krteček patří mezi českou animovanou klasiku a podobně jako například Čtyřlístek si udržuje popularitu u několika generací. První film o Krtečkovi vzniknul už v roce 1956! Tehdy přišel ke kalhotkám a k velké slávě. Popularitu si vydobyl i v zahraničí, kde získal řadu prestižních cen na filmových festivalech včetně prestižního Benátského lva. Za pětapadesát let vzniklo přes padesát filmů s Krtečkem v hlavní roli, poslední z nich v roce 2002.

Zdeněk Miler, který se narodil 21. února 1921 v Kladně, se svému řemeslu vyučil po válce u slavného animátora Jiřího Trnky v pražském studiu Bratři v triku, jemuž dokonce namaloval známé logo tří kudrnatých kluků v námořnických tričkách. Nápad stvořit Krtka prý Zdeňka Milera napadl, když zakopl o krtinec a pak si uvědomil, že animovanou postavu tohoto zvířete nemá ani Walt Disney.

Kromě Krtečka je Zdeněk Miler také autorem filmů o Cvrčkovi, nebo ilustrátorem dětských knih. Jeho celoživotní tvorbu představí výstava v pražské Galerii Vltavín, která potrvá od 22. února do 10. dubna.