KladenskýDeník: Na Dienstbierovo místo v senátu je deset kandidátů

31.01.2011 21:26

 Kladensko – Pondělní šestnáctá hodina byla posledním termínem, kdy bylo na kladenském magistrátu možné podat registraci kandidátů do senátních voleb. Celkem jich sem bylo doručeno deset. Sedm jmen je známých z dřívějška. Zbývající tři odmítl mluvčí radnice Vilém Frček s odvoláním na zákon o volbách sdělit. 
 
Nejdéle do 6. února budou přihlášky k registraci přezkoumávány. Do 8. února odešleme výzvy k odstranění případných závad. Do 16. února mohou strany tyto chyby odstranit. Následující den vydáme rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí přihlášky. Teprve poté můžeme mluvit o konkrétních stranách a jejich kandidátech,“ zdůvodnil další kroky Frček.
 

Do 18. února pak magistrát odešle státní volební komisi seznam zaregistrovaných a odmítnutých přihlášek.

Doplňující senátní volby v obvodě Kladno se uskuteční ve dnech 18. a 19. března. Pokud se v něm nerozhodne, bude o týden později následovat kolo druhé.

Termín voleb na Kladensku a v části Prahy–západ vyhlásil 11. ledna prezident Václav Klaus. Důvodem bylo, že senátor za uvedený obvod, Jiří Dienstbier, zemřel po delší nemoci. Senátoři jsou na rozdíl od poslanců voleni podle většinového systému, nemají proto náhradníky.

Zatím známá jména (+KDU, novinář):


Karel Protiva (Lepší Kladno), známý kladenský stomatolog, zubařskou praxi zde provozuje od roku 1982. Člen Klubu angažovaných nestraníků, který schválil koaliční kandidátku se stranou Občané.cz pod názvem Lepší Kladno. Jako senátor by chtěl otevřít otázku eutanazie, neodmítá nový návrh ministra zdravotnictví na zpoplatnění obyčejných plomb, ale za cenu vyšší poskytované péče. V komunálních volbách na kandidátce Lepší Kladno získal podporu 5,7%, nyní chce Protiva překvapit.

 

ODS, primátor Kladna. Senátních voleb se zúčastnil i v roce 2008, kde ve druhém kole prohrál s Jiřím Dienstbierem starším o přibližně 4,5 tisíce hlasů. Pod jeho vedením ODS zvítězila v posledních komunálních volbách, ale v zastupitelstvu ztratila nadpoloviční většinu a uzavřela koalici s ČSSD. Jeho výhodou je dobrá znalost regionu. Funkce primátora Kladna pro něho může být další výhodou, ale naopak i nevýhodou. Méně známý je na Praze–západ.

ČSSD, profesí právník. Loni byl kandidátem na primátora Prahy. Tím se nestal a po volbách vystupoval proti pražské koalici ČSSD a ODS. Jeho rodina má v Kladně kořeny, on však s městem není výrazněji spjatý. Na kandidátku byl prosazen shora, kladenská ČSSD navrhovala náměstka primátora Kladna Syblíka. Dienstbier má za úkol obhájit post senátora po svém otci a udržet ho pro ČSSD, která ho ve volebním obvodu Kladno vždy získala. To může být výhodou i nevýhodou.

STAN-TOP 09, starosta obce Kmetiněves, která leží mimo obvod. Není členem žádné politické strany. Jeho jméno je spojeno s takzvanou Kmetiněvskou výzvou, která navrhuje změnu zákona a přísnější potrestání dětských pachatelů brutálních trestných činů. Ta u veřejnosti získala výraznou podporu, když ji podepsalo zhruba už půl milionu lidí. Kvapil očekává, že podporu voličů získá i v senátních volbách. Jeho nevýhodou je, že Kmetiněves neleží ve volebním obvodu Kladno a pro řadu lidí je jeho jméno nepříliš známé.

Suterenita. Mediálně nejznámější osobnost ze všech kandidátů. Moderovala jako novinářka televizní politické diskuse. Poté se sama vrhla na politiku. Byla poslankyní Evropského parlamentu. Neuspěla se svou kandidaturou při prezidentské volbě. Je členkou Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích, na zbývající část regionu nejsou ale její vazby výraznější. Zaměřuje se spíše na starší generaci. Pokud chce uspět, musí oslovit i mladší voliče.

KSČM, starosta Drnku. V minulých senátních volbách skončil třetí. Jeho výhodou je, že je místním kandidátem. Může se spolehnout na skalní komunistické voliče, otázkou ale je, zda to bude k jeho případnému zvolení stačit.

Česká pirátská strana, je prezidentem ČIMIB (Český institut manažerů informační bezpečnosti). Loni v srpnu byl zvolen třetím místopředsedou České pirátské strany. Svou kandidaturou chce dát šanci všem, kteří nechtějí volit tradiční parlamentní strany. Žil řadu let v obci Zvole u Prahy, v Unhošti má kamaráda za nímž na Kladensko jezdí. Velkou nevýhodu má v tom, že tím ale jeho vazby na Kladno a okolí končí.

O kandidatuře do senátních voleb uvažoval i bývalý majitel kladenských hutí Vladimír Stehlík. Už o víkendu ale uvedl, že registraci nakonec nepodá.