Jiří Hanke se ve svojí nové knize podíval Kladnu pod kůži

19.12.2013 15:03

DENÍK. Kladno – Nová kniha kladenského fotografa Jiřího Hankeho s názvem Kladnu pod kůží se v těchto dnech objevila na pultech knihkupectví. O její vydání se zasloužilo občanské sdružení Halda. Publikace tak mohla být vydána za přispění občanů. V kase města Kladna se na její podporu peníze nenašly, ačkoliv je Jiří Hanke uznávaným autorem a tematika se ke Kladnu vztahuje. Křest knihy se konal v hudebním klubu. Její autor odpověděl Kladenskému deníku na několik otázek

* Proč se vaše knížka jmenuje Kladnu pod kůží?

Název vymyslel a i podnět k jejímu vydání dal Roman Hájek, který je i autorem rozhovoru v ní. Název je zcela logický. V Kladně jsem se narodil a celý svůj život zde žiji, takže za těch téměř sedmdesát let o Kladnu a životě v něm něco vím.

 

* Jedná se o nové snímky, nebo je to jakýsi průřez tvorbou?

Kniha obsahuje rozsáhlý bilanční rozhovor se mnou a dále fotografickou přílohu s více než sto fotografiemi z Kladna sedmdesátých a osmdesátých. let. Končí listopadovými událostmi roku 1989 a naším vstupem do Evropy.

 

* Kde je knížka k sehnání?

V Kladně určitě v městském informačním centru a u všech dobrých knihkupců. Jinak bude distribuována velkoobchodem Kosmas po celé republice.

 

* S jejím vydáním vám pomohla zajímavá forma sbírky, můžete nám přiblížit princip?

Knihu se rozhodlo vydat kladenské občanské sdružení Halda, a protože její vydání město Kladno nepodpořilo ani korunou, rozhodli se pro sbírku Kladno sobě. Umístili její předprodej na internetový portál a podařilo se získat potřebné finance na její vytištění. Za to patří všem, kteří knihu touto cestou podpořili, velký dík. Veškeré další práce na knize odvedli všichni zadarmo. Takže další velký dík patří lidem okolo Haldy, autoru Romanu Hájkovi, grafičce Ivetě Bláhové a produkční Petře Líbové.

 

* Kolikátou publikaci vydáváte, můžete nám ty předchozí připomenout?

Mohu vzpomenout třeba Lidé z Podprůhonu, Otisky generace, Stop time, monografii z dosavadního mého fotografického díla či bilanční publikace o Malé galerii v České spořitelně v Kladně, kterou provozuji od roku 1977. Dále publikaci Pohledy z okna mého bytu 1981 – 2003.

 

* Co považujete za svůj největší fotografický úspěch?

Otázku trochu zlehčím. To, že ještě udržím foťák v ruce.

 

* Nosíte nyní v hlavě nápad na další téma, případně na jaké?

Nápadů je moc. Většinou je však po nějakém čase zavrhnu, ale Kladno je stále mým trvalým tématem.