HN: Volf: Kdo dá peníze klubu, nedostane zakázky města

30.08.2010 22:18

Kladno = S blížícími se komunálními volbami a tíživou finanční situací v kladenském hokeji přišel Milan Volf, výkonný ředitel klubu a kandidát na primátora strany Volba pro Kladno, s odvážným tvrzením: "Blíží se volby a firmy, které pracují pro město, nesmí dávat peníze do hokeje, protože by ztratily zakázky na městě. To jsem se dozvěděl ze třech čtyřech míst. To považuji za vážnou věc a kdyby peníze klubu došly, tak licenci bude muset nabídnout," řekl HN Milan Volf. Otakar Černý, radní za ODS, to odmítá: "To je absurdní. Město si najímá firmu, která tendr organizuje. Nezávislá komise to spočítá a doporučí vám, kdo by to měl vyhrát. Nemůžete obcházet zákon," uvedl Černý.

__________________________________________

Bez Jágrových milionů Kladno padne

 

V rozpočtu slavného klubu je každý rok díra. A tu vyplní "Jágr family". Slavný útočník by se měl za dva roky vrátit. Nejdřív hrát, pak šéfovat.

Jaromír Jágr: Do dvou let se na Kladno vrátímTři sezony, a pak? Buď nová hala, nebo konec v extralizeTagyKladno, tradiční bašta českého hokeje, skomírá. Klub, který dodal do NHL i reprezentace spoustu skvělých hráčů v čele s Pospíšilem, Novým, Kaberlem, Jágrem či Paterou, má nejnižší rozpočet v extralize a velké problémy ho vůbec naplnit. V posledních letech se to nedaří a aby nedošlo k úplnému krachu slavného celku, musí chybějící finance dodat Jaromír Jágr ze svého. Ať už junior, který vydělává miliony dolarů v Omsku, nebo jeho otec, prezident klubu a vlastník největší stavební firmy na Kladensku.

"Bez rodiny Jágrů by už kladenský hokej neexistoval. Je potřeba si těch lidí vážit," říká Milan Volf, výkonný ředitel klubu a bývalý primátor města. "Je to tak. Díky nim je tam záruka, že peníze chodí včas. Když totiž nejsou, tak to pan Jágr podrží," souhlasí Otakar Černý, Volfův předchůdce ve funkci a dlouholetý rodinný známý. S Jágrem mladším hrál hokej v kladenském potěru a jsou dodnes velcí kamarádi, s Jágrem starším devět let vedl klub.

 

 

 

 

Kolik musí přisypat?

Černý, Volf ani nikdo další ale nechtějí mluvit o přesných částkách, kolik musí "Jágr family" do kladenského klubu ročně "přisypat", aby se udržel při životě. Jágr starší mluví s novináři málokdy.

Podle informací HN z důvěryhodného zdroje šlo dříve o jednotky milionů ročně, letos však ztráta narostla až na necelých 20 milionů korun. "Nevím, kudy tam ty peníze natekly a koho přesně byly," tvrdí Černý s tím, že účetní uzávěrky klubu se dělaly v Energii, tedy firmě Jágra staršího. "Je to čistě jejich záležitost. Jejich pomoc je výrazná. Pan Jágr o tom nechce hovořit, protože to je pro něj srdeční záležitost," přidal se Volf.

Kladno, kdysi slavný klub, poslední roky končí na chvostu tabulky a medaili naposledy získalo v roce 1994. Poté, co v devadesátých letech padla ocelárna Poldi, skončil i jediný opravdu silný sponzor v regionu. Když se naplno projevila finanční krize, situace v kladenském klubu se vyhrotila. Špatné hospodaření klubu pak na konci loňského roku bylo důvodem, proč Jágr starší přivedl do klubu Volfa a Černý ve zjitřené atmosféře rezignoval.

"Tristní," popisuje Volf ekonomický stav klubu, jak ho našel. "A jak jsou na tom teď?" reaguje Černý. Ač dříve velcí spojenci v politice i hokeji, teď si ti dva nemůžou přijít na jméno. "Neříkám, že to bylo dobrý. Ale jinde to není lepší. Jsem přesvědčený, že to všude před sebou valí a majitelé to musí v poslední době dotovat," vysvětluje Černý.

Jako manažer si i v recesi věřil, že sežene peníze, za které podepsal na extraligu slušné hráče. "Ale nepodařilo se to v míře, jakou jsem si představoval. Navíc máte smlouvy podepsané ještě v tučných letech, ale běží dál," popisuje Černý s tím, že i tak se hráčům plošně snížily mzdy o deset procent, razantně se seškrtaly prémie a po sezoně se propouštělo.

Krácení pokračuje, vedení ušetřilo skoro deset milionů na nákladech na platy hráčů. Jako generální partner se sice vrátila firma Vagnerplast, ale ta nemá ani funkční webové stránky, natož jistou pozici na trhu, kde podniká. I když je ve znaku i názvu kladenského klubu, podle informací HN za roční sponzoring zaplatí pouze dva miliony korun.

Finanční trable se kumulovaly v posledních letech lineární řadou, Černý ale tvrdí, že Jágr starší dobře věděl o každé koruně, která se v klubu hnula. "Všechno kontroloval, viděl každou fakturu." Díru v rozpočtu vždy "zamázl", hráčům tak přes sezonu vždy chodily výplaty včas.

 

Miliony jako "drobné"

I když v nenasytné kase klubu mizely miliony, insideři tvrdí, že to otec i syn Jágrovi brali jako jistou formu daru. V porovnání s výdělky slavného útočníka v NHL (během 17 sezon tam vydělal skoro 100 milionů dolarů) i s platem v Omsku (poslední dvě sezony bral údajně osm milionů USD čistého) jde o "drobné". Ani Jágr starší neživoří, společnost Energie má roční obrat 1,5 miliardy korun.

V trudných časech vidí Kladenští kromě nové haly ještě jedno světlo na konci tunelu: "Kdo jiný by se toho měl tady v klubu chopit než Jarda? On má obrovský vliv," doufá Volf.

Podle něj prodej extraligové licence aktuálně nehrozí. Ale se stávající finanční situací nemůžou být sportovní ambice klubu jinde než přikované na dně extraligy. Navíc s věčným strachem z baráže. "Sestup by byl konec sponzoringu, a tím i ledního hokeje na Kladně," bojí se Volf. Celý rozpočet by totiž rodina Jágrů asi těžko utáhla.


Dárek pro klub
20 mil.
Mezi 15 a 20 miliony korun musela rodina Jágrů letos dát do kladenského klubu.