HN: Věci veřejné řeší problém, v Kladně mají nechtěné dvojče

02.08.2010 22:12

 

Věci veřejné jsou tak populární, že se v polovině října v Kladně možná objeví ne jedny, ale hned dvoje kandidátky téhle nové hvězdy parlamentní politiky.

Véčkaři si o víkendu, opět v internetovém referendu, zvolili své lídry pro říjnové volby. Jenže v Kladně to přineslo pozoruhodný konflikt - několik místních členů strany se už chystalo do boje o místa na kladenské radnici. Včera ráno ale zjistili, že na kandidátce vůbec nejsou. Jeden z nich, Jiří Kostecký, byl přitom ještě po celý včerejší den uváděn na stránkách Věcí veřejných jako předseda místního sdružení.

Vedení nejmenší vládní strany si totiž vybralo jiné, "vhodnější" kandidáty.

Původní skupinka kladenských véčkařů se cítí být podvedena. Vedení strany zase tvrdí, že se vše odehrálo podle stanov. Jen nestálo o ty, kteří chtěli využít momentální popularity strany a udělat rychlou kariéru.

Věci veřejné měly podobný problém už před sněmovními volbami, kdy o místo lídra plzeňské kandidátky přišel ekonom Aleš Hodina. Údajně kvůli nízké účasti ve stranickém referendu. V jiných regionech byla ale účast ještě nižší. Hodinovo místo pak dostal člen vedení Jaroslav Škarka. Vše nasvědčovalo tomu, že vedení Věcí veřejných obchází principy soutěže kandidátů.

Nová aférka má podobné rysy. Stejná ale není. Se zakládajícím členem kladenských Věcí veřejných Kosteckým se po úspěchu strany ve sněmovních volbách spojil Milan Hamerský - zakladatel miniaturní strany Liberálové, která kdysi měla jednoho senátora, dnes je ale bez vlivu a příjmů. Hamerský se stal čekatelem na členství, ale chtěl být ve vedení kandidátky. A také se spojit s místními zelenými. Vedení Věcí veřejných to odmítlo.

"Nemyslím, že pan Hamerský je člověk, kterého bych chtěla ve Věcech veřejných. Například při eurovolbách vedl proti nám docela očerňující kampaň. Navíc mám pocit, že to celé bere jako výtah k moci," říká místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Šéf středočeské organizace Věcí veřejných Jan Huml (syn poslance strany Stanislava Humla) připouští, že on a Klasnová aktivně zamezili tomu, aby Hamerský a další čtyři příznivci kolem něj kandidátku sestavili. Stanovy podle svých slov ale neporušili.

Hamerský i Kostecký se nicméně chtějí bránit u smírčí komise strany. A navíc chystají vlastní kandidátku pod hlavičkou Věcí veřejných.