HN: O novém partnerovi Metal-Aliance bude jasno do 2týdnů

05.03.2012 18:17

Chrenek chce další pojišťovnu, stát se toho bojí. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která patří do skupiny ocelářského magnáta Tomáše Chrenka, se snaží získat konkurenční Metal-Aliance. Přetahuje se o ni s Oborovou zdravotní pojišťovnou. Stát se však převodu statisíců pojištěnců pod Chrenkovo impérium obává. Má k tomu dva důvody: Chrenkovu přílišnou dominanci v některých regionech a vyvádění peněz ze systému zdravotnictví.

Pokud by se Průmyslová pojišťovna s nynějšími sedmi sty tisíci klienty rozrostla, přiblíží se v některých regionech monopolu na péči. "Vznikl by velmi bohatý subjekt, který bude třeba v Moravskoslezském a Olomouckém kraji dominantní," říká Pavel Vepřek, poradce ministra zdravotnictví.

Průmyslová pojišťovna chce podle své mluvčí Elenky Mazurkové fúzí "získat důležitější pozici". Tato snaha však nebudí obavy státu jen kvůli počtu pojištěnců v jednotlivých krajích. Problematické je i možné vyvádění peněz. Chrenkova síť nemocnic, lékáren a dodavatelských firem totiž tvoří uzavřený kruh, do jehož financování není příliš vidět. Ministr Leoš Heger proto počítá s tím, že nově budou platit jen takové smlouvy, které budou včetně dodatků veřejné. To ostatně navrhoval už i NERV. "Když nastavíme transparentní pravidla, nebudeme muset řešit ničí postranní zájmy ani bonusy," řekl HN Heger.

"Záměr vytvořit silný subjekt lze chápat, může to však směřovat k příliš velké koncentraci moci a dumpingovými cenami za péči by nám nakonec mohly zbýt jen dvě pojišťovny," říká náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek na adresu možného spojení Průmyslové pojišťovny a Metal-Aliance. Totéž vyplývá z analýzy systémových dopadů, kterou si nechalo ministerstvo zpracovat. "Operace by prohloubila rozdíly ve finanční situaci pojišťoven. Jednalo by se o nežádoucí stav," stojí v materiálu. Naproti tomu spojení Metal-Aliance s Oborovou pojišťovnou dokument nezavrhuje. "Nedošlo by tím k posílení regionálně, ale rovnoměrněji celostátně," uvádí analýza.

Stát však má ve správních radách oborových pojišťoven jen třetinu hlasů, zablokovat tak nic nemůže. Nový zákon, který se právě chystá, to však má ministerstvu zdravotnictví i kvůli nynější situaci do budoucna umožnit.

Metal-Aliance patří k finančně nejzdravějším v zemi. Zatímco jiné pojišťovny včetně největší VZP lékařům a nemocnicím rovnou přeposílají prakticky všechno, co vyberou, její zůstatky jsou vyšší než dvě a půl miliardy korun. Chrenek ji proto nezkouší ovládnout poprvé.

Zatímco v roce 2009, kdy se plán zrodil, slučování komplikoval zákon, po nedávné novele nestojí v cestě nic. Správní rada MetalAliance tak bude rozhodovat o tom, s kým se spojí, už za dva týdny. "Zatím ještě vyhodnocujeme, která z těch cest bude lepší," říká k tomu ředitel Vladimír Kothera.

https://hn.ihned.cz/c1-54917690-chrenek-chce-dalsi-pojistovnu-stat-se-toho-boji