ČT: Podprůhon se dočká rekonstrukce

21.01.2012 13:49


Jan HRUBEŠ, moderátor
Text:--Zanedbaná kladenská čtvrť Podprůhon se konečně dočká rekonstrukce. Bude stát 100 milionů. O dotaci z regionálního evropského fondu zažádalo město už jednou. Úředníci ji ale schválili až teď, napodruhé. Budou se rekonstruovat silnice a opěrné zdi. Magistrát navíc zaplatí taky plynofikaci.

Lucie KOMŇACKÁ, redaktorka
Text:--"Vjíždíte do zóny nezájmu a planých slibů ze strany magistrátu." Upozorňuje plakát na jednom z domu ve čtvrti Podprůhon. Obyvatelé žádali vedení města o zlepšení životních podmínek několikrát. Dočkali se až teď.

Vladimír LÍBA, předseda, Spolek Podprůhon
Text:--Jestliže Kladno má být město pro moderní život, tak tady leccos to, co všichni považujeme za samozřejmost, není.

Dan JIRÁNEK, primátor, Kladno /ODS/
Text:--Město rozhodně nespalo celé ty 4 nebo 5 let, ale připravovalo se na to, aby letos tedy konečně jsme mohli začít a během dvou let by ten Podprůhon měl být zásadním způsobem změněn.

Lucie KOMŇACKÁ, redaktorka
Text:--Malé domky jsou vystavěné v prudkém svahu, opěrné zdi se pomalu začínají hroutit, proto je nutná rekonstrukce. Za 100 milionů z evropských fondů se taky opraví všechny silnice, chodníky i schody. Většina z nich je teď v havarijním stavu.

Dan JIRÁNEK, primátor, Kladno /ODS/
Text:--Je tam poměrně složitá, složitá jízda nebo chůze, protože jsou tam všude schodiště, jsou tam ty úzké uličky a samozřejmě je tam dnes zoufalej stav životního prostředí.

Vladimír LÍBA, předseda, Spolek Podprůhon
Text:--Když jsou špatný rozptylový podmínky, tak se tady opravdu nedá dýchat, lidi musí topit uhlím.

Lucie KOMŇACKÁ, redaktorka
Text:--Podprůhon je jedna z posledních kladenských čtvrtí, kam není zavedený plyn. Z evropských peněz se ale plynofikace financovat nedá. Město ji proto zaplatí ze svého. Obyvatele Podprůhonu trápí taky špatná dopravní situace. Z hlavní silnice se do jejich čtvrti dá odbočit pouze z jednoho směru. Kdo přijíždí z opačného, bezpečně se otočí až po dvou kilometrech. S úpravou křižovatky projekt taky počítá. Už v létě by měla kompletní obnovu Podprůhonu odstartovat.