ČRo a rádio Beat: s hostem doktorem Protivou

13.03.2011 22:14

ČRo: Kandidátem sdružení Lepší Kladno v senátním obvodu Kladno je Karel Protiva. O přízeň voličů pro volby do senátu usiluje v tomto obvodu poprvé. Karel Protiva v současné době pracuje jako praktický zubní lékař.

 

 Kandidát měl nejprve jednu minutu na představení svého programu. Dále odpovídal na otázky, které jsme položili všem kandidátům:

1) Jaké opatření by podle vás bylo nejúčinnější v rámci boje s korupcí?

2) Jaký je v souvislosti s připravovanou penzijní reformou váš názor na případné uzákonění povinného spoření na důchod v soukromých fondech?

3) Jakou formou by se podle vás měl příště volit prezident České republiky?

4) Mělo by podle vás Česko přijmout evropskou měnu Euro a pokud ano, kdy?

5) Co je podle vás největším problémem senátního obvodu, ve kterém kandidujete?

6) Jak byste z pozice senátora chtěl pomoci tento problém řešit?

  k přehrání:  https://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/862214

 

rádio Beat: nedělě 13.3., 55minut rozhovoru proloženého kvalitní muzikou

můžete si stáhnout a přehrát v mp3  https://leteckaposta.cz/913222760
 

__________________________________________

 


Doplňovací volby do Senátu v obvodu Kladno

Voliči v části Kladenska a Prahy-západ budou vybírat nového senátora. Doplňovací volby do Senátu v obvodu Kladno se uskuteční 18. a 19. března.

 

Proč se volí?

V lednu 2011 zemřel dosavadní senátor za Kladensko Jiří Dienstbier. Protože mandát senátora je ze zákona šestiletý, konají se v případě předčasného zániku mandátu volby doplňovací. Nově zvolený senátor bude v horní parlamentní komoře působit do podzimu roku 2014.

 

Kde se volí?

Doplňovací volby se konají pouze v jednom senátním obvodu, konkrétně v obvodu 30 - Kladno. Jeho hranice se ale nekryjí s hranicemi kladenského okresu. Patří do něj pouze jižní část okresu Kladno a severní část okresu Praha-západ. Celkem se volby uskuteční v 69 obcích – 57 na Kladensku a 12 na Praze-západ. Kompletní přehled všech obcí, ve kterých se uskuteční doplňovací senátní volby najdete zde.

V roce 2010 navíc došlo ke změně hranice senátního obvodu Kladno – celkem osm obcí se z něj přesunulo do obvodu Louny. Konkrétně jde o Drnek, Malíkovice, Jedomělice, Řisuty, Ledce, Smečno, Přelíc a Hrdlív – v těchto obcích se tedy doplňovací volby konat nebudou.

 

Kdy se volí?

Volební místnosti se pro první kolo senátních voleb otevřou v pátek 18. března ve 14:00.
Během pátku můžete volit až do 22. hodiny. Pokud to nestihnete, máte šanci nového senátora volit ještě v sobotu od 8 do 14 hodin. V případě, že senátor nebude zvolen už v prvním kole, uskuteční se o týden později kolo druhé – konkrétně v pátek 25. března od 14:00 do 22:00 a v sobotu 26. března od 8:00 do 14:00.

 

 

Kdo kandiduje?

 

O hlasy voličů se v doplňovacích senátních volbách uchází v obvodu Kladno devět kandidátů. V abecedním pořadí jsou to Jana Bobošíková za Suverenitu, Jiří Dienstbier mladší za Českou stranu sociálně demokratickou, Dan Jiránek z Občanské demokratické strany, dále kandidát Starostů a nezávislých s podporou TOP 09 Luděk Kvapil, Zdeněk Levý z Komunistické strany Čech a Moravy, Karel Protiva za Lepší Kladno, Miroslav Rovenský z Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové, Ivo Vašíček reprezentující Českou pirátskou stranu a Milan Vodička za Stranu svobodných občanů.

 

Kdo může volit?

K tomu, abyste mohli volit, musíte mít trvalé bydliště v některé z obcí senátního obvodu Kladno. Další podmínkou je dovršení věku 18 let nejpozději v druhý den prvního kola voleb, v tomto případě tedy 19. března (pro případné druhé kolo je podmínkou dovršení věku 18 let nejpozději 26. března). Zažádat si můžete i o voličský průkaz. V případě senátních voleb je ale tato možnost hodně omezená. Volit s voličským průkazem můžete pouze v rámci svého senátního obvodu. Pokud tedy bydlíte mimo hranice senátního obvodu Kladno, máte smůlu. Osobně si o voličský průkaz můžete na obecním úřadě požádat nejpozději 16. března. Teoreticky se těchto doplňovacích senátních voleb mohou zúčastnit i státní občané České republiky s trvalým pobytem v zahraničí. Příslušnou žádost ale museli podat s velkým předstihem.


Jak je to s hlasovacími lístky?

Hlasovací lístky by měl každý volič v senátním obvodu Kladno dostat do schránek nejpozději 15. března. Pokud se tak nestane, je možné požádat o ně při volbách přímo ve volební místnosti. V případě konání druhého kola už hlasovací lístky do schránek nepřijdou – dostanete je až ve volební místnosti.

 

Je možné hlasovat z domova?

Ze závažných, především zdravotních důvodů, můžete svůj obecní úřad – a ve dnech voleb pak přímo okrskovou volební komisi – požádat o to, abyste mohli hlasovat mimo volební místnost. Možné to je ale pouze na území volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě za vámi komise vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Při hlasování postupují členové okrskové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.

 

Kdy budou výsledky?

Hned po sobotním uzavření volebních místností začne sčítání hlasů. Výsledky prvního kola by měly být známy během několika hodin. Pro doplňovací volby platí stejná pravidla, jako pro řádné senátní volby. Aby se některý z kandidátů stal senátorem, musel by v prvním kole získat přes 50 procent odevzdaných hlasů. To se ale stává málokdy, a tak se obvykle koná ještě kolo druhé. Do toho postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. V případě druhého kola je matematika jasná – senátorem se stane ten, kdo získá více hlasů. Pokud by oba kandidáti získali stejný počet hlasů, rozhodne o novém senátorovi los.