Bobošíková, Dienstbier, Jiránek, Kvapil, Protiva

18.02.2011 00:48

ČTK: O senátorské křeslo na Kladensku bude bojovat 9 kandidátů, jen 2 pochází z obvodu -Jiránek a Protiva.
Kladno - Kladenský magistrát zaregistroval devět z deseti podaných přihlášek do doplňovacích senátních voleb. O křeslo po zesnulém senátorovi Jiřím Dienstbierovi (za ČSSD) budou bojovat kandidáti ODS, ČSSD, TOP 09 s hnutím Starostů, KSČM, uskupení Lepší Kladno, České pirátské strany, KDU-ČSL, Strany svobodných občanů a Suverenity - Blok Jany Bobošíkové. ČTK informace zjistila z úřední desky magistrátu. První kolo voleb se uskuteční 18. a 19. března.

Úředníci zamítli žádost nezávislé kandidátky Miloslavy Chalupové, která podle rozhodnutí zveřejněném na úřední desce k přihlášce nepřipojila některé zákonem stanovené doklady. Chalupová například nesložila kauci 20.000 korun a na petici nutné ke kandidatuře měla sedm z 1000 potřebných podpisů. Její přihláška podle úředníků měla i další vady.

Sociální demokraté do voleb vyšlou pražského zastupitele Jiřího Dienstbiera mladšího (bydlí v senátním obvodě Praha 2). , ODS znovu nasadila kladenského primátora Dana Jiránka, který se před třemi lety probojoval do volebního finále. Staronový komunistický kandidát starosta Drnku Zdeněk Levý (bydlí v senátním obvodě Louny) tehdy skončil třetí.

TOP 09 postavila starostu Kmetiněvsi Luďka Kvapila (bydlí v senátním obvodě Litoměřice). O hlasy budou usilovat také předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková, známý kladenský stomatolog Karel Protiva (sdružení Lepší Kladno) a Ivo Vašíček z České pirátské strany.

KDU-ČSL do voleb nominovala Miroslava Rovenského z Prahy-východ. Za Stranu svobodných občanů bude kandidovat pražák Milan Vodička.

O senátorské křeslo je v letošních doplňovacích volbách doposud nejvyšší zájem v historii senátních voleb na Kladensku. Nejvíc lidí kandidovalo v prvních volbách v roce 1996, kdy se chtělo senátorem stát sedm lidí. Naopak nejnižší zájem byl zaznamenán v roce 2002, kdy o senátorský post bojovali jen čtyři kandidáti.

Kladenským senátorem byl dosud vždy zástupce ČSSD. Před třemi lety Dienstbier vyhrál nad pěti soupeři. Jiránka v prvním kole porazil o 231 hlasů, ve druhém o 4574 hlasů, když získal podporu zhruba 21.000 voličů.

Úmrtím senátora Dienstbiera ztratila ČSSD v horní komoře nadpoloviční většinu 41 z 81 hlasů. Nyní má 40 senátorů a cílem sociální demokracie je většinu obnovit. První kolo voleb se bude konat ve stejném termínu jako sjezd ČSSD v Brně.