Bendlová: Divadlo mohlo být dokončené nejpozději v lednu. Není a kdoví, kdy bude…

18.01.2014 08:26

Po dlouhých letech, a nejen divadelních sezonách, se kladenská činohra dostává čím dál více do podvědomí široké veřejnosti. Z velké části za to může šťastná ruka při volbě šéfa dramaturgie, kterou předloni měla ředitelka Blanka Bendlová, zastupitelka ODS.

Listy: Máte za sebou kalendářní rok s novým šéfem činohry, Danielem Přibylem. Kam spolupráci s ním řadíte?

BB: Některé ředitele před ním jsem vyměnila proto, že divadlu podle mne nedávali vše, co měli, nebo mohli. Daniel Přibyl divadlem žije čtyřiadvacet hodin denně. Má jasnou vizi fungování divadla v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu. Když teď rekapituluji uplynulý rok, musím konstatovat, že na rozdíl od minulých šéfů vše, co jsme si řekli, splnil do posledního písmene. A neustále přidává i něco navíc. Divadlo s ním jde prokazatelně dopředu, přestože musí stále pracovat v provizoriu…

 

Když nastupoval, slíbila jste mu do roka nové divadlo…

BB: Ano, to jsem mu slíbila. Bohužel, slib jsem nedodržela. Mě to nesmírně mrzí, nesmírně lidsky štve. On totiž následně slíbil dalším lidem, že s nimi pro nové divadlo, připraví premiéry, které potřebují větší prostor než je v Lampionu.

 

Proč slibujete něco, co nemůžete ovlivnit?

BB: V té době jsem viděla smlouvu se stavební firmou, ve které byl jasně stanovený termín dokončení rekonstrukce hlavní budovy divadla včetně penalizace, která se pohybuje v rámci milionů korun týdně! Pro mě tohle byl jasný signál, že stavební firma práce v termínu, do konce loňského roku, stihne. Kdyby firma měla takové penále platit, tak by ji to zřejmě muselo položit. Nevím o tom, že by rada či zastupitelstvo schvalovalo ke stávající smlouvě nějaký dodatek. A nevím ani o tom, že by stavební firma nějaké penále platila. Ano, smlouva pamatuje na takzvanou vyšší moc.

 

Pak se nemusíme ptát, zdali stavební firma penále platí či nikoli, protože pan primátor nedávno cosi o zásahu vyšší moci do rekonstrukce divadla v podobě práce archeologů prohlásil.

BB: Právně nejsem zase tak zdatná, abych dokázala posoudit míru vyšší moci, ale trvám na tom, že se o práci archeologů dopředu vědělo a práce se s jejich činností mohly koordinovat. Archeologové v divadle zase tak dlouho nebyli, aby se, podle mne, stavba zdržela až do jara. Termín prodlení nepřesáhl jeden měsíc, takže stavba mohla být ukončena místo šestého prosince šestého ledna. Není a kdoví, kdy bude…

 

Sledujete stav rekonstrukce přímo v divadle?

BB: Chodím tam pravidelně, když je kontrolní den, takže jsem poznala, že bylo nereálně, aby stavbu dokončili už v lednu…

 

Nový termín hovoří o březnu. To už by se stihnout dalo…

BB: K novému harmonogramu prací jsem se dostávala nepochopitelně komplikovaně a zjistila jsem, že jejich konec je určen na patnáctého března. Myslela jsem si, že to stavební firma na investora jen zkouší, a že investor na to nepřistoupí. Nicméně přistoupil a firma harmonogram zřejmě nedodržuje. Například střecha divadla měla být hotová desátého prosince. Nebyla hotová ani po novém roce. O kompletaci vnitřků nemluvě.

 

Ptáte se, proč se tohle všechno kolem divadla děje?

BB: Ptám se a slyším, že mně do toho nic není, že jsem pouhý provozovatel nikoli investor.

 

Nemělo o prodloužení termínu a neuvalení penalizace rozhodnout zastupitelstvo?

BB: Jsem přesvědčená, že mělo. Aspoň podle zákona o obcích. Ani v zápise z rady není nic o prodloužení termínu do března. Nevím, kdo o tom rozhodl.

 

Jak se přizpůsobíte další nové informaci, že divadlo otevře radnice až v září? Uvedl ji kladenský primátor v jednom ze svých rozhovorů?

BB: Pro nás, divadelníky, je důležitý každý den. Otevřít divadlo až na začátku sezony je samozřejmě skvělá věc, nicméně provoz souboru je nutné zahájit minimálně zkouškami představení co nejdříve. Mnohem dříve, než po divadelních prázdninách. Předpokládali jsme, že v divadle začneme zkoušet už při kosmetických úpravách vnitřku stavby. Ke konci této divadelní sezony jsme chtěli naše diváky pozvat do rekonstruované budovy na novou premiéru. My nevíme, jestli nás do divadla po patnáctém březnu pustí technický stav budovy, jestli v ní bude možné pracovat. Po zkušenostech s jednáními se stavebním firmou se obávám, že se tam hned tak nedostaneme.

 

Novou divadelní sezonu v novém hávu divadla se sluší zahájit parádní premiérou. V tuhle chvíli mě nezajímá ani tak její název jako to, zdali se dá parádní kus nastudovat v několika dnech, které bude mít herecký soubor v divadelní budově k dispozici…

BB: Velmi obtížně. Kvalitního režiséra musíte nasmlouvat s velikým předstihem a na přesně dané termíny. A ty já teď, bohužel ne vlastní vinou, neznám…

.

Autor: Jan Murárik, Kladenskelisty.cz